piątek, 18 sierpnia 2017

Warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Opolu

rzeźba "Trojak" Stanisława Marcinowa znajdująca się w Parku Śląskim w Chorzowie. Źródlo: wikipedia
Serdecznie zapraszamy na pierwsze w Opolu warsztaty tradycyjnych polskich tańców ludowych:
"Korowody, trojaki, krzyżoki czyli polskie tańce układowe" Poznamy tańce z różnych regionów Polski, w tym tańczone również u nas. Dużą część z nich zatańczymy dzięki poznanym krokom mazurkowym i polkowym, część będzie wykonywana krokiem chodzonego lub krakowiaka, a jeszcze inne będziemy tańczyli krokiem wiejskich walczyków. 
Co najważniejsze - tańce poznamy w formie niestylizowanej, a więc różnej od tego, co przedstawia się podczas występów scenicznych.
Na przestrzeni ostatnich kilku stuleci byliśmy świadkami rozkwitu olbrzymiej ilości tańców, w których istotną rolę zaczęły odgrywać ściśle określone układy i formy przestrzenne. Tańce z figurami wykonywane w korowodach, w parach po kole, w trójkach czy też w cztery pary lub 
w ich wielokrotności, zaczęły odgrywać istotną rolę podczas wiejskich i miejskich potańcówek. Część z nich już zanikła i znamy je tylko z opisów, część zachowała się jeszcze w tańcach i zabawach dziecięcych, jeszcze inne są obecnie wykonywane w formach opracowanych dla publiczności na przeglądach i festiwalach. 

zajęcia poprowadzi:

Piotr Zgorzelski (ur. 1969) - etnolog, tancerz i basista w kapeli J anusz Prusinowski Kompania. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na świecie. Stale współpracuje przy projektach realizowanych m.in. przez IMiT, NIFC, IAM. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca”  (1994) i jego kilkuletni prezes. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym. Współpracował przez wiele lat jako aktor oraz choreograf z off-owym teatrem „Scena Lubelska 30/32” (przedstawienia „Kalewala”, „Dawid”, „Gilgamesz”, „Czarna Mańka - królowa przedmieścia”), a także z Teatrem Narodowym w Warszawie oraz Teatrem Polskim. Wraz z kapelą Janusz Prusinowski Kompania koncertował i prowadził warsztaty w większości krajów Europejskich, a także w Azji i Ameryce Północnej (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center).

Zapraszamy zarówno pary, jak i "niesparowanych" chętnych dorosłych, wiek nie gra roli.
Doświadczenie oraz umiejętności taneczne nie są wymagane, warsztaty są po to by się nauczyć i dobrze tym bawić.
Trzeba zabrać ze sobą wodę do picia, uśmiech i dobre chęci. Stroje nieformalne, obuwie płaskie, ewentualnie z niewielkim obcasem(zdatne do tupania), dziewczyny zachęcamy do założenia spódnic - one także pełnią ważną rolę w tańcu :-)

TERMIN: 9 i 10 września, można uczestniczyć w jednym, bądź dwóch dniach warsztatów
SOBOTA 14.00 - 19.00
NIEDZIELA 9.30 - 14.30

MIEJSCE: krakOFFska36, ul. Krakowska 36 of w Opolu

KOSZT:100 zł od osoby za warsztaty dwudniowe, 60 zł jeden dzień

ZGŁOSZENIA: Obowiązuje przedpłata należności za warsztaty po uprzednim zgłoszeniu mailowym na adres:
piesniludowe@wp.pl
Zgłoszenie powinno zawierać imię oraz nazwisko osoby czy osób zainteresowanych oraz tel. do kontaktu, a także informację czy chcą się zapisać na jeden czy na dwa dni warsztatów.

Warsztaty odbędą się JEŚLI do 31.08 zgromadzimy wystarczającą ilość opłaconych zgłoszeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz