Warsztaty

3.10.2016 r.
Stowarzyszenie OPAK zaprasza na cykliczne warsztaty śpiewu tradycyjnego do Miejsca X w Opolu. 

Dwugodzinne spotkania z tradycyjnymi pieśniami ludowymi w niestylizowanej formie - śpiewanymi a capella, pełnym głosem oraz zgodnie ze stylem wykonawczym miejsca, do którego przynależą. To okazja wyruszenia drogą własnych doświadczeń głosowych by spotkać się i rozgościć we wspólnym śpiewie z innymi ludźmi. Czasem posłuchamy starych nagrań archiwalnych oraz tych całkiem nowych, a także porozmawiamy o symbolice tekstów pieśni, by dowiedzieć są o czym tak naprawdę są. A co będziemy śpiewać? Przede wszystkim to, co najbliższe i najmniej znane: pieśni śląskie oraz te przywiezione na Opolszczyznę przez przesiedleńców po II wojnie światowej. A na poszerzenie horyzontów śpiewaczych wybierzemy się w inne regiony Polski. Dołącz do nas! Doświadczenie wokalne nie jest wymagane.  
 
Start 10.10 o godz.18.00-20.00
szczegóły na:
http://opak.org.pl/miejsce-x-2/program/warsztaty-spiewacze-dla-doroslych/30.09.2016 r.
Warsztaty w ramach projektu "Pieśni Bezscenne" przeszły już do historii. 

Na podstawie materiału z nagrań pieśni ludowych udostępnionych przez Muzeum Śląska Opolskiego oraz zebranych podczas tegorocznych badań terenowych odbyły się 4 rodzaje warsztatów śpiewu tradycyjnego skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych z woj.opolskiego. Zdjęcia z zajęć można obejrzeć w zakładce GALERIA

1. Lekcje muzealne w MŚO
To zajęcia łączące mini warsztaty śpiewacze ze zwiedzaniem ekspozycji stałej w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Grupa do 30 dzieci zostaje podzielona na pół. Jedna część zwiedza wystawę a druga w tym czasie poznaje pieśni ludowe. A potem następuje zamiana. Zapraszamy szkoły, świetlice, domy kultury, organizacje pozarządowe oraz inne instytucje zajmujące się edukacją i wychowaniem dzieci.
adresaci: grupy dzieci szkolnych do 30 osób
termin:. we wtorki o godz.11.00, od kwietnia do czerwca 2016 r.
czas trwania: lekcja trwa godzinę, są to zajęcia jednorazowe


2. Warsztaty śpiewacze dla dorosłych w MŚO
Dorośli w grupie do 15 osób będą uczyć się pieśni z regionu. Poznają język i symbolikę, funkcje oraz cechy pieśni. Dowiedzą się też co to znaczy śpiewać tradycyjnie i... przetestują wszystko na sobie. Zapraszamy nauczycieli, animatorów kultury, bibliotekarzy ale także osoby, które po prostu mają ochotę pośpiewać. Pracę warsztatową zwieńczy prezentacja śpiewu tradycyjnego w MŚO.
adresaci: osoby pełnoletnie, bez względu na doświadczenie śpiewacze
termin: poniedziałki o 18.30 począwszy od 11 kwietnia 2016 r.
czas trwania: 8 spotkań po 2 godziny, zajęcia cykliczne raz w tygodniu


3. Zajęcia śpiewacze dla dzieci poza Opolem
Instytucji edukacji i kultury spoza Opola będą miały sposobność, aby zajęcia o pieśniach ludowych zaprosić do siebie. W ten sposób także dzieci z mniejszych miejscowości będą miały okazję zetknąć się z żywą pieśnią ludową, popróbować swoich sił w śpiewie i dowiedzieć się jak i po co śpiewano na wsi. Prosimy instytucje o zgłaszanie grup. 
adresaci: grupy dzieci szkolnych do 15 osób
termin: ustalany indywidualnie w okresie od kwietnia do września 2016 r.
czas trwania: zajęcia trwają 1 godzinę, są to zajęcia jednorazowe


4.Spotkania śpiewacze poza Opolem
Warsztaty śpiewacze pojadą także poza Opole - tam, gdzie mieszkańcy naszego województwa nie mają możliwości skorzystania z oferty edukacyjnej stolicy regionu. Formuła spotkania obejmująca oprócz nauki śpiewania także czas na rozmowy zmierza do kreowania nowych sytuacji, w których śpiew tradycyjny może zaistnieć współcześnie. Formularz wypełnia zainteresowana instytucja i ona jest odpowiedzialna za utworzenie grupy chętnych na takie spotkanie.
adresaci: młodzież oraz dorośli, grupa do 15 osób
termin: ustalany indywidualnie w okresie od kwietnia do września 2016 r.
czas trwania: 3 godziny, spotkania jednorazowe


2 komentarze:

  1. O to ja z tymi pieśniami to bym sie zapoznał, lubię takie ludowe rytmy, później się chwalę nimi po drugiej stronie Polski.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym projekcie warsztaty już się zakończyły, ale proszę zaglądać na bloga, jak coś będzie się działo to na pewno zamieszczę informacje.

      Usuń