czwartek, 13 lipca 2017

Opolskie w Kazimierzu

Tegoroczny, 51. już Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym za nami. To jedyne w swoim rodzaju święto miłośników tradycyjnej muzyki ludowej do słuchania oraz tańca zgromadziło ponad 800 wykonawców tej muzyki z 15 województw. Nie jest to festiwal, na który można się po prostu zgłosić i wystąpić. Aby się tam znaleźć, trzeba wziąć udział w eliminacjach, wyłaniających śpiewaków i muzykantów, których muzyka mieści się w kanonie tradycji, ponieważ na muzykę stylizowaną nie ma w konkursie miejsca. Eliminacje takie odbywają się w większości województw. W tych, gdzie akurat nie jest to możliwe, np. w opolskim, zgłaszający wysyłają swoje nagrania drogą mailową do weryfikacji przez jury.
Tym razem na kazimierskiej scenie zagościła liczniejsza niż zwykle reprezentacja z woj.opolskiego. I tak:  w kategorii tradycyjnej drugiego dnia festiwalu wystąpił Wiktor Spisla z Chróścic, a także zespół Urbaniakowie i Przyjaciele. Oprócz Marii i Adama Urbaniaków z Borek tworzyli go: Renata Wilk z Czarnowąs oraz Agnieszka Stawowy z Opola. Sobotnie późne godziny popołudniowe i wieczorne przeznaczone zostały na prezentację muzyki ludowej w kategorii, zwanej roboczo folklor - kontynuacja, w której jako jedna z solistek wystąpiła Iwona Wylęgała(Krapkowice, Opole). I właśnie występ tej śpiewaczki został doceniony przez jury, które wyraziło to przyznaniem III nagrody we wspomnianej już kategorii. Cieszy to tym bardziej, że nasz region, obok Kaszubów należy do najmniej licznie reprezentowanych na festiwalu, oby z roku na rok było nas coraz więcej, także w kategorii folklor - kontynuacja, czyli takiej, w której wykonawcy muzykę ludową przyswoili sobie w sposób inny niż przez tradycyjny, międzypokoleniowy przekaz. Może się to odbywać np. poprzez studiowanie zapisów nutowych oraz nagrań archiwalnych.
Charakterystyczna dla festiwalu w Kazimierzu jest wszechobecność muzyki ludowej, rozbrzmiewa ona także poza sceną i konkursem, tym żyją wszyscy, którzy odwiedzają to miasto. Spontaniczne tańce i śpiewy nadają niezwykłego klimatu tej imprezie, czyniąc ją niepowtarzalną. Oprócz słuchania muzyki chętni mieli okazję jej się uczyć. I tu szczególną role spełnił nie po raz pierwszy Klub Tyndyryndy, organizujący otwarte dla wszystkich warsztaty śpiewu i tańca. Cudownie było śpiewać z mistrzami tej muzyki oraz osobami z miast, które od kilkudziesięciu już lat działają na rzecz badania i popularyzacji tej muzyki. Wspaniale było obserwować wspólną grę mistrzów tradycji wraz z uczniami, młodymi ludźmi tworzącymi kapele. Będąc w Kazimierzu nie ma się wrażenia, że tradycyjna muzyka ludowa odchodzi już do przeszłości. Są ludzie, którzy nią żyją i mimo wszystko będą kultywować.


przydatne linki:
szczegóły werdyktu jury tutaj:
http://www.wok.lublin.pl/index.php?item=festiwal-kapel-i-spiewakow-ludowych

występy reprezentantów woj. opolskiego:
Wiktor Spisla:
https://www.youtube.com/watch?v=ccHcEDjPGnc

Iwona Wylęgała:
https://www.youtube.com/watch?v=iw7FS3tfsmQ

Urbaniakowie i Przyjaciele:
https://www.youtube.com/watch?v=up81f_BRDpI&t=1s


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz